Panasonic Electronic Components ECJ-1VC1H390J
ECJ-1VC1H390J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC1H390J
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC1H390J.pdf
Availability of ECJ-1VC1H390J
QUANTITY
ECJ-1VC1H390J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC1H390J
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC1H390J
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC1H390J
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC1H390J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC1H390J Details Description
Related parts for ECJ-1VC1H390J
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A D2PAK datasheet.pdf
RES MO 1W 430 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf