Panasonic Electronic Components ECJ-1VC1H391J
ECJ-1VC1H391J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC1H391J
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC1H391J.pdf
Availability of ECJ-1VC1H391J
QUANTITY
ECJ-1VC1H391J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC1H391J
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC1H391J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC1H391J
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC1H391J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC1H391J Details Description
Related parts for ECJ-1VC1H391J
CASE PLSTC BLK 10.13"L X 8.13"W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 850MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SLDR datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf