Panasonic Electronic Components ECJ-1VC1H561J
ECJ-1VC1H561J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC1H561J
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC1H561J.pdf
Availability of ECJ-1VC1H561J
QUANTITY
ECJ-1VC1H561J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC1H561J
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC1H561J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC1H561J
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC1H561J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC1H561J Details Description
Related parts for ECJ-1VC1H561J
BACKSHELL 050 50POS W/FASTENER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K 2% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CRIMP TOOL LARGE MICROCRIMP datasheet.pdf
68UF 60V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf