Panasonic Electronic Components ECJ-2FB0J475M
ECJ-2FB0J475M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FB0J475M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
ECJ-2FB0J475M.pdf
Availability of ECJ-2FB0J475M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2FB0J475M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FB0J475M
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FB0J475M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FB0J475M
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FB0J475M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FB0J475M Details Description
Related parts for ECJ-2FB0J475M
IC 16MHZ Z8500 CMOS SCC 40-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL 3.3V 18-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-PWRSOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG 500' datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf