Panasonic Electronic Components ECJ-2FB1E225K
ECJ-2FB1E225K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FB1E225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
ECJ-2FB1E225K.pdf
Availability of ECJ-2FB1E225K
QUANTITY
ECJ-2FB1E225K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FB1E225K
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FB1E225K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FB1E225K
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FB1E225K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FB1E225K Details Description
Related parts for ECJ-2FB1E225K
IC RTC BINARY CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 1.3A 64TFBGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf