Panasonic Electronic Components ECJ-2FF0J106Z
ECJ-2FF0J106Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FF0J106Z
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805
Datasheet Download
ECJ-2FF0J106Z.pdf
Availability of ECJ-2FF0J106Z
QUANTITY
ECJ-2FF0J106Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FF0J106Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FF0J106Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FF0J106Z
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FF0J106Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FF0J106Z Details Description
Related parts for ECJ-2FF0J106Z
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH ROLL 9X30' A MED datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf