Panasonic Electronic Components ECJ-2VB1E473K
ECJ-2VB1E473K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VB1E473K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
ECJ-2VB1E473K.pdf
Availability of ECJ-2VB1E473K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2VB1E473K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VB1E473K
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VB1E473K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VB1E473K
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VB1E473K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VB1E473K Details Description
Related parts for ECJ-2VB1E473K
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 8SIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RSM 2 24VAC DPDT 10A SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf