Panasonic Electronic Components ECJ-2VB2A222K
ECJ-2VB2A222K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VB2A222K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
ECJ-2VB2A222K.pdf
Availability of ECJ-2VB2A222K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2VB2A222K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VB2A222K
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VB2A222K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VB2A222K
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VB2A222K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VB2A222K Details Description
Related parts for ECJ-2VB2A222K
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 28GB datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .325 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf