Panasonic Electronic Components ECJ-2VC1H820J
ECJ-2VC1H820J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VC1H820J
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
ECJ-2VC1H820J.pdf
Availability of ECJ-2VC1H820J
QUANTITY
ECJ-2VC1H820J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VC1H820J
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VC1H820J
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VC1H820J
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VC1H820J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VC1H820J Details Description
Related parts for ECJ-2VC1H820J
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER QUAD LV N-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 2.54MM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf