Panasonic Electronic Components ECJ-2VC2A101J
ECJ-2VC2A101J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VC2A101J
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
ECJ-2VC2A101J.pdf
Availability of ECJ-2VC2A101J
QUANTITY
ECJ-2VC2A101J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VC2A101J
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VC2A101J
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VC2A101J
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VC2A101J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VC2A101J Details Description
Related parts for ECJ-2VC2A101J
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 82 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 537.705 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf