Panasonic Electronic Components ECJ-3FB1C105K
ECJ-3FB1C105K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3FB1C105K
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
ECJ-3FB1C105K.pdf
Availability of ECJ-3FB1C105K
QUANTITY
ECJ-3FB1C105K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3FB1C105K
Internal Part NumberEIS-ECJ-3FB1C105K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3FB1C105K
Related LinksECJ-3F, ECJ-3FB1C105K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3FB1C105K Details Description
Related parts for ECJ-3FB1C105K
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
MKP 0.27UF 5% 1600VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf