Panasonic Electronic Components ECJ-3VF1C105Z
ECJ-3VF1C105Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3VF1C105Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
ECJ-3VF1C105Z.pdf
Availability of ECJ-3VF1C105Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-3VF1C105Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3VF1C105Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-3VF1C105Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3VF1C105Z
Related LinksECJ-3V, ECJ-3VF1C105Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3VF1C105Z Details Description
Related parts for ECJ-3VF1C105Z
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf