Panasonic Electronic Components ECJ-3VF1C155Z
ECJ-3VF1C155Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3VF1C155Z
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
ECJ-3VF1C155Z.pdf
Availability of ECJ-3VF1C155Z
QUANTITY
ECJ-3VF1C155Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3VF1C155Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-3VF1C155Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package1
SeriesECJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1.5µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3VF1C155Z
Related LinksECJ-3V, ECJ-3VF1C155Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3VF1C155Z Details Description
Related parts for ECJ-3VF1C155Z
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY WHT .75X.25" datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC60H/AE60G/HSC60H datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LVPECL/ECL 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf