Panasonic Electronic Components ECJ-3YB1C475M
ECJ-3YB1C475M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3YB1C475M
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
ECJ-3YB1C475M.pdf
Availability of ECJ-3YB1C475M
QUANTITY
ECJ-3YB1C475M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3YB1C475M
Internal Part NumberEIS-ECJ-3YB1C475M
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3YB1C475M
Related LinksECJ-3Y, ECJ-3YB1C475M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3YB1C475M Details Description
Related parts for ECJ-3YB1C475M
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO220 datasheet.pdf
IC PROM SER 100000 I-TEMP 8-DIP datasheet.pdf
KIT VERIFICATION datasheet.pdf
RES 1.10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 2506 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
SR BTS CS CB 25ASYCP datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf