Panasonic Electronic Components ECJ-4YB0J476M
ECJ-4YB0J476M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-4YB0J476M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Datasheet Download
ECJ-4YB0J476M.pdf
Availability of ECJ-4YB0J476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-4YB0J476M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-4YB0J476M
Internal Part NumberEIS-ECJ-4YB0J476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-4YB0J476M
Related LinksECJ-4Y, ECJ-4YB0J476M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-4YB0J476M Details Description
Related parts for ECJ-4YB0J476M
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DIM DUAL 6.5MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf