Panasonic Electronic Components ECJ-4YB2A684K
ECJ-4YB2A684K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-4YB2A684K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
ECJ-4YB2A684K.pdf
Availability of ECJ-4YB2A684K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-4YB2A684K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-4YB2A684K
Internal Part NumberEIS-ECJ-4YB2A684K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-4YB2A684K
Related LinksECJ-4Y, ECJ-4YB2A684K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-4YB2A684K Details Description
Related parts for ECJ-4YB2A684K
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 6.5"W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL BOARD 1MHZ DUAL SW-MODE datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE HAND PAD 7447B 6X9" datasheet.pdf
LLP 6.35/90/23 BK datasheet.pdf
MICRO 9C S 12" YEL JACKP NI datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
1200UF 25V 11X38 105C AXI datasheet.pdf