Panasonic Electronic Components ECJ-4YF0J476Z
ECJ-4YF0J476Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-4YF0J476Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V Y5V 1210
Datasheet Download
ECJ-4YF0J476Z.pdf
Availability of ECJ-4YF0J476Z
QUANTITY
ECJ-4YF0J476Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-4YF0J476Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-4YF0J476Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-4YF0J476Z
Related LinksECJ-4Y, ECJ-4YF0J476Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-4YF0J476Z Details Description
Related parts for ECJ-4YF0J476Z
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf