Panasonic Electronic Components ECJ-HVB0J106M
ECJ-HVB0J106M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-HVB0J106M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
ECJ-HVB0J106M.pdf
Availability of ECJ-HVB0J106M
QUANTITY
ECJ-HVB0J106M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-HVB0J106M
Internal Part NumberEIS-ECJ-HVB0J106M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-HVB0J106M
Related LinksECJ-HV, ECJ-HVB0J106M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-HVB0J106M Details Description
Related parts for ECJ-HVB0J106M
IDC CABLE - HKC20H/AE20G/HPK20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE LOW TEMP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V THRU HOLE datasheet.pdf
ER 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
PT 3C 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DUAL 12V PNP SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf