Panasonic Electronic Components ECJ-HVB1E475K
ECJ-HVB1E475K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-HVB1E475K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
ECJ-HVB1E475K.pdf
Availability of ECJ-HVB1E475K
QUANTITY
ECJ-HVB1E475K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-HVB1E475K
Internal Part NumberEIS-ECJ-HVB1E475K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-HVB1E475K
Related LinksECJ-HV, ECJ-HVB1E475K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-HVB1E475K Details Description
Related parts for ECJ-HVB1E475K
BATTERY NICAD 2000MAH 1.2V datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf