Panasonic Electronic Components ECJ-RVB1H103M
ECJ-RVB1H103M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-RVB1H103M
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
ECJ-RVB1H103M.pdf
Availability of ECJ-RVB1H103M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-RVB1H103M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-RVB1H103M
Internal Part NumberEIS-ECJ-RVB1H103M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
SeriesECJ-R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-RVB1H103M
Related LinksECJ-RV, ECJ-RVB1H103M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-RVB1H103M Details Description
Related parts for ECJ-RVB1H103M
RES 2.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3.6A TO-263 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM TH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf