Panasonic Electronic Components ECJ-RVF1A105Z
ECJ-RVF1A105Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-RVF1A105Z
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 1.0UF 10V Y5V 1206
Datasheet Download
ECJ-RVF1A105Z.pdf
Availability of ECJ-RVF1A105Z
QUANTITY
ECJ-RVF1A105Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-RVF1A105Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-RVF1A105Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
SeriesECJ-R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-RVF1A105Z
Related LinksECJ-RV, ECJ-RVF1A105Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-RVF1A105Z Details Description
Related parts for ECJ-RVF1A105Z
FIXED INDUCTOR THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 1/2" BLACK 150' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG ORNG datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf