Panasonic Electronic Components ECK-A3F102MEH
ECK-A3F102MEH picture photo
Mfg. Part Number
ECK-A3F102MEH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
ECK-A3F102MEH.pdf
Availability of ECK-A3F102MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECK-A3F102MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-A3F102MEH
Internal Part NumberEIS-ECK-A3F102MEH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMEH
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-A3F102MEH
Related LinksECK-A3, ECK-A3F102MEH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-A3F102MEH Details Description
Related parts for ECK-A3F102MEH
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMPC datasheet.pdf
OSC XO 166.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf