Panasonic Electronic Components ECK-D3D472KBP
ECK-D3D472KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-D3D472KBP
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-D3D472KBP.pdf
Availability of ECK-D3D472KBP
QUANTITY
ECK-D3D472KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-D3D472KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-D3D472KBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-D3D472KBP
Related LinksECK-D3, ECK-D3D472KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-D3D472KBP Details Description
Related parts for ECK-D3D472KBP
CAP CER 27PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1040 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf