Panasonic Electronic Components ECK-NTS221MB
ECK-NTS221MB picture photo
Mfg. Part Number
ECK-NTS221MB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-NTS221MB.pdf
Availability of ECK-NTS221MB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECK-NTS221MB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-NTS221MB
Internal Part NumberEIS-ECK-NTS221MB
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-NTS221MB
Related LinksECK-NT, ECK-NTS221MB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-NTS221MB Details Description
Related parts for ECK-NTS221MB
TERM PIN VYL 22-18AWG datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM15S/AE15M/X datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 69.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE 10PC datasheet.pdf