Panasonic Electronic Components ECK-T3D151KB
ECK-T3D151KB picture photo
Mfg. Part Number
ECK-T3D151KB
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV Y5P SMD
Datasheet Download
ECK-T3D151KB.pdf
Availability of ECK-T3D151KB
QUANTITY
ECK-T3D151KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-T3D151KB
Internal Part NumberEIS-ECK-T3D151KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-T3D151KB
Related LinksECK-T3, ECK-T3D151KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-T3D151KB Details Description
Related parts for ECK-T3D151KB
CIR BRKR 13A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 23POS STR GOLD datasheet.pdf
BCD 10-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf