XP Power ECL05US48-P
ECL05US48-P picture photo
Mfg. Part Number
ECL05US48-P
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 5W
Datasheet Download
ECL05US48-P.pdf
Availability of ECL05US48-P
QUANTITY
ECL05US48-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL05US48-P
Internal Part NumberEIS-ECL05US48-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECL Series TUV Certificate
ECL Series UL Certificate
ECL Series CB Report
RoHS InformationECL Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)5W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.90" H (50.8mm x 25.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max5W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL05US48-P
Related LinksECL05, ECL05US48-P Datasheet, XP Power Distributor
ECL05US48-P Details Description
Related parts for ECL05US48-P
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-VQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf
10BT FILTER MODULE WITH CMC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 4POS SKT RA datasheet.pdf
4700UF 200V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf