XP Power ECL10US09-P
ECL10US09-P picture photo
Mfg. Part Number
ECL10US09-P
Brief Description
AC/DC CONVERTER 9V 10W
Datasheet Download
ECL10US09-P.pdf
Availability of ECL10US09-P
QUANTITY
ECL10US09-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL10US09-P
Internal Part NumberEIS-ECL10US09-P
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)10W
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency78%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.90" H (50.8mm x 25.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL10US09-P
Related LinksECL10, ECL10US09-P Datasheet, XP Power Distributor
ECL10US09-P Details Description
Related parts for ECL10US09-P
IC SRAM 16MBIT 8NS 54TSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
4021 ELARA MOON MODULE BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 3MM datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP T 26GHZ RESET 16SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET NCH 60V 35A TO251A datasheet.pdf