Sullins Connector Solutions ECM10DKED
ECM10DKED picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DKED
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10DKED.pdf
Availability of ECM10DKED
QUANTITY
ECM10DKED Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DKED
Internal Part NumberEIS-ECM10DKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DKED
Related LinksECM1, ECM10DKED Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DKED Details Description
Related parts for ECM10DKED
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 690V CLASS GG datasheet.pdf
PCI EXPRESS 64P(2.3)(15")WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
Crystal 10.7477MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf