Sullins Connector Solutions ECM10DRKI
ECM10DRKI picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DRKI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DRKI.pdf
Availability of ECM10DRKI
QUANTITY
ECM10DRKI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DRKI
Internal Part NumberEIS-ECM10DRKI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DRKI
Related LinksECM1, ECM10DRKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DRKI Details Description
Related parts for ECM10DRKI
IC DRVR/RCVR 5.5V RS232 16SSOP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf