Sullins Connector Solutions ECM10DTKS
ECM10DTKS picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DTKS.pdf
Availability of ECM10DTKS
QUANTITY
ECM10DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DTKS
Internal Part NumberEIS-ECM10DTKS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DTKS
Related LinksECM1, ECM10DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DTKS Details Description
Related parts for ECM10DTKS
BATTERY PACK NICAD 4.8V 700MAH datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 14POS datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM HER/GN WH DIFF datasheet.pdf