Sullins Connector Solutions ECM10DTMD-S189
ECM10DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DTMD-S189.pdf
Availability of ECM10DTMD-S189
QUANTITY
ECM10DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-ECM10DTMD-S189
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DTMD-S189
Related LinksECM10DT, ECM10DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DTMD-S189 Details Description
Related parts for ECM10DTMD-S189
BOX ABS GRAY 7.09"L X 6.14"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 5.3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SYNC 20-TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf