Sullins Connector Solutions ECM10DTMI-S189
ECM10DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DTMI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DTMI-S189.pdf
Availability of ECM10DTMI-S189
QUANTITY
ECM10DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-ECM10DTMI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DTMI-S189
Related LinksECM10DT, ECM10DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DTMI-S189 Details Description
Related parts for ECM10DTMI-S189
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf