Sullins Connector Solutions ECM10MMDD
ECM10MMDD picture photo
Mfg. Part Number
ECM10MMDD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10MMDD.pdf
Availability of ECM10MMDD
QUANTITY
ECM10MMDD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10MMDD
Internal Part NumberEIS-ECM10MMDD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10MMDD
Related LinksECM1, ECM10MMDD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10MMDD Details Description
Related parts for ECM10MMDD
CONN RECEPT BOX MNT 37POS W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 11A PINS datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 35MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf