Sullins Connector Solutions ECM10MMSD
ECM10MMSD picture photo
Mfg. Part Number
ECM10MMSD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10MMSD.pdf
Availability of ECM10MMSD
QUANTITY
ECM10MMSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10MMSD
Internal Part NumberEIS-ECM10MMSD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10MMSD
Related LinksECM1, ECM10MMSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10MMSD Details Description
Related parts for ECM10MMSD
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
BEVEL 60 DEGREE LONG REACH 1.0MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf