Sullins Connector Solutions ECM11DRYS-S13
ECM11DRYS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM11DRYS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156"
Datasheet Download
ECM11DRYS-S13.pdf
Availability of ECM11DRYS-S13
QUANTITY
ECM11DRYS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM11DRYS-S13
Internal Part NumberEIS-ECM11DRYS-S13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM11DRYS-S13
Related LinksECM11D, ECM11DRYS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM11DRYS-S13 Details Description
Related parts for ECM11DRYS-S13
IC BRIDGE RECT 0.5A 100V 4-SOIC datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2 ARRAY 3.18MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMBJ datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.1A 336 MOHM datasheet.pdf