Sullins Connector Solutions ECM12DCCI-S189
ECM12DCCI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM12DCCI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM12DCCI-S189.pdf
Availability of ECM12DCCI-S189
QUANTITY
ECM12DCCI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM12DCCI-S189
Internal Part NumberEIS-ECM12DCCI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM12DCCI-S189
Related LinksECM12DC, ECM12DCCI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM12DCCI-S189 Details Description
Related parts for ECM12DCCI-S189
CONN HEADER 54POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
GDT 250V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN BUTTON 20-24 AWG STRIP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 1A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 4C MTG END datasheet.pdf