Sullins Connector Solutions ECM12DKAS-S189
ECM12DKAS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM12DKAS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
ECM12DKAS-S189.pdf
Availability of ECM12DKAS-S189
QUANTITY
ECM12DKAS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM12DKAS-S189
Internal Part NumberEIS-ECM12DKAS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM12DKAS-S189
Related LinksECM12DK, ECM12DKAS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM12DKAS-S189 Details Description
Related parts for ECM12DKAS-S189
VARISTOR 61.2V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V CHROME RED datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 20% 16V FLATPCK datasheet.pdf
IC ENERGY METER 100-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V 42MA OUT datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf