Sullins Connector Solutions ECM15DCTI
ECM15DCTI picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DCTI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM15DCTI.pdf
Availability of ECM15DCTI
QUANTITY
ECM15DCTI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DCTI
Internal Part NumberEIS-ECM15DCTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DCTI
Related LinksECM1, ECM15DCTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DCTI Details Description
Related parts for ECM15DCTI
JUMPER-H1502TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 13A I-PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf