Sullins Connector Solutions ECM15DRES
ECM15DRES picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
ECM15DRES.pdf
Availability of ECM15DRES
QUANTITY
ECM15DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRES
Internal Part NumberEIS-ECM15DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRES
Related LinksECM1, ECM15DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRES Details Description
Related parts for ECM15DRES
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC IP CAMERA MPU SXGA TFBGA datasheet.pdf
CABLE FML CMD-FML CMD 15POS 72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf