Sullins Connector Solutions ECM15DRPN
ECM15DRPN picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRPN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM15DRPN.pdf
Availability of ECM15DRPN
QUANTITY
ECM15DRPN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRPN
Internal Part NumberEIS-ECM15DRPN
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRPN
Related LinksECM1, ECM15DRPN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRPN Details Description
Related parts for ECM15DRPN
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 10POS TIN datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.15"W datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf