Sullins Connector Solutions ECM15DTBT
ECM15DTBT picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM15DTBT.pdf
Availability of ECM15DTBT
QUANTITY
ECM15DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DTBT
Internal Part NumberEIS-ECM15DTBT
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DTBT
Related LinksECM1, ECM15DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DTBT Details Description
Related parts for ECM15DTBT
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 56K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABINET STEEL 19.6X39.4X77.3 BEI datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf