Sullins Connector Solutions ECM22DCMI-S288
ECM22DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DCMI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM22DCMI-S288.pdf
Availability of ECM22DCMI-S288
QUANTITY
ECM22DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-ECM22DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DCMI-S288
Related LinksECM22DC, ECM22DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DCMI-S288 Details Description
Related parts for ECM22DCMI-S288
IC CPLD 64MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf