Sullins Connector Solutions ECM22DRMS
ECM22DRMS picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 WW
Datasheet Download
ECM22DRMS.pdf
Availability of ECM22DRMS
QUANTITY
ECM22DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DRMS
Internal Part NumberEIS-ECM22DRMS
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DRMS
Related LinksECM2, ECM22DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DRMS Details Description
Related parts for ECM22DRMS
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TRANSFORMER POTENTIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
UPS SMART RACKMOUNT AVR USB DB9 datasheet.pdf
PWR POLE EXT KIT 11FT. TO 22FT. datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf