Sullins Connector Solutions ECM22DRSN-S288
ECM22DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DRSN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM22DRSN-S288.pdf
Availability of ECM22DRSN-S288
QUANTITY
ECM22DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-ECM22DRSN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DRSN-S288
Related LinksECM22DR, ECM22DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DRSN-S288 Details Description
Related parts for ECM22DRSN-S288
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 120MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
KIT DEV PHLATLIGHT SSR50/90 LED datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf