Sullins Connector Solutions ECM22DTBD-S273
ECM22DTBD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DTBD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM22DTBD-S273.pdf
Availability of ECM22DTBD-S273
QUANTITY
ECM22DTBD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DTBD-S273
Internal Part NumberEIS-ECM22DTBD-S273
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DTBD-S273
Related LinksECM22DT, ECM22DTBD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DTBD-S273 Details Description
Related parts for ECM22DTBD-S273
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1506TR12" datasheet.pdf
VARISTOR 95V 250A 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 50MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
RES MO 3W 30K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 7.37MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 108 OHM SMD datasheet.pdf
IC ULTRASOUND DRIVER 22VFLGA datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf