Sullins Connector Solutions ECM22DTBS-S189
ECM22DTBS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DTBS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM22DTBS-S189.pdf
Availability of ECM22DTBS-S189
QUANTITY
ECM22DTBS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DTBS-S189
Internal Part NumberEIS-ECM22DTBS-S189
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DTBS-S189
Related LinksECM22DT, ECM22DTBS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DTBS-S189 Details Description
Related parts for ECM22DTBS-S189
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC HEADSET DETECTOR 3.5MM TDFN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf