Sullins Connector Solutions ECM24DCWS
ECM24DCWS picture photo
Mfg. Part Number
ECM24DCWS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM24DCWS.pdf
Availability of ECM24DCWS
QUANTITY
ECM24DCWS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24DCWS
Internal Part NumberEIS-ECM24DCWS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24DCWS
Related LinksECM2, ECM24DCWS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24DCWS Details Description
Related parts for ECM24DCWS
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MCU 16BIT AUTOMOTIVE 144-LQFP datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf