Sullins Connector Solutions ECM24DRSS
ECM24DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ECM24DRSS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM24DRSS.pdf
Availability of ECM24DRSS
QUANTITY
ECM24DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24DRSS
Internal Part NumberEIS-ECM24DRSS
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24DRSS
Related LinksECM2, ECM24DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24DRSS Details Description
Related parts for ECM24DRSS
JUMPER-H2730TR/C2016Y/H2730TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
INTERBUS-ST ANALOG INPUT MODULE datasheet.pdf
SBS FRAM LP datasheet.pdf
RACK CABLE MANAGEMENT PANEL datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN 8POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf