Sullins Connector Solutions ECM24DRTH-S13
ECM24DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM24DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM24DRTH-S13.pdf
Availability of ECM24DRTH-S13
QUANTITY
ECM24DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-ECM24DRTH-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24DRTH-S13
Related LinksECM24D, ECM24DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24DRTH-S13 Details Description
Related parts for ECM24DRTH-S13
CONN HDR DUAL 68POS .100 SRT AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR L5947 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
04 MALE CRIMP L/BORE F/LATCHED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf