Sullins Connector Solutions ECM24DTBN
ECM24DTBN picture photo
Mfg. Part Number
ECM24DTBN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM24DTBN.pdf
Availability of ECM24DTBN
QUANTITY
ECM24DTBN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24DTBN
Internal Part NumberEIS-ECM24DTBN
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24DTBN
Related LinksECM2, ECM24DTBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24DTBN Details Description
Related parts for ECM24DTBN
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28268 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
100V NPN LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN SOT89 IC datasheet.pdf